Seat Leon: Jazda ekonomiczna i przyjazna dla środowiska

Seat Leon –> Działanie –> Jazda –> Docieranie i jazda ekonomiczna –> Jazda ekonomiczna i przyjazna dla środowiska

Zużycie paliwa, zanieczyszczenie środowiska i zużycie silnika, hamulców i opon zależy w dużym stopniu od stylu jazdy. Zużycie paliwa można zmniejszyć o 10-15% dzięki stylowi ekonomicznej jazdy oraz właściwemu przewidywaniu warunków ruchu drogowego.

W następnym rozdziale podano kilka podpowiedzi dotyczących zmniejszenia wpływu na środowisko i jednoczesnego obniżenia kosztów eksploatacji.

Aktywne zarządzanie pracą cylindrów (ACT)*

Aktywne zarządzanie pracą cylindrów (ACT1) posiada zdolność automatycznego wylaczenia niektórych cylindrów silnika w sytuaqi gdy nie ma potrzeby osiągnięcia wielkiej mocy. Do wyłączonych cylindrów nie jest podawane paliwo, w ten sposób zmniejszając jego zużycie. Liczba aktywnych cylindrów wyświetla się na tablicy rozdzielczej.

Przewidywanie podczas jazdy

Przyspieszenie powoduje zużycie większej ilości paliwa przez pojazd. Jeśli podczas jazdy kierowca przewiduje sytuacje na drodze, rzadziej używa hamulca a tym samym rzadziej przyspiesza. Tam, gdzie jest to możliwe, należy pozwolić pojazdowi na wolne zatrzymanie się na włączonym biegu (na przykład, kiedy widać, że następne światła drogowe są czerwone). W ten sposób korzysta się z efektu hamowania silnikiem, zmniejszając zużycie hamulców i opon. Emisja spalin i zużycie paliwa spadną do zera z powodu odcięcia dopływu paliwa.

Zmiana biegu w celu zao szczędzenia energii

Skutecznym sposobem oszczędzania jest wczesna zmiana na wyższy. Utrzymywanie silnika na wysokich obrotach na niższych biegach powoduje niepotrzebne zużycie większej ilości paliwa.

Manualna skrzynia biegów zmienić bieg na wyższy z pierwszego na drugi, możliwie jak najwcześniej. W każdym przypadku zalecamy zmianę na wyższy bieg po osiągnięciu ok 2 000 obr/min. Wybór odpowiedniego biegu pozwala na oszczędności paliwa.

Wybrać najwyższy możliwy bieg właściwy dla sytuacji podczas jazdy (silnik powinien nadal funkcjonować z cykliczną regularnością.) Automatyczna skrzynia biegów: stopniowo przyspieszać bez osiągania "położenia" kick-down.

Unikać jazdy z dużą prędkością

Unikać jazdy z najwyższą prędkością, w miarę możliwości. Zużycie paliwa, emisja szkodliwych gazów oraz zanieczyszczenie hałasem rosną w postępie geometrycznym wraz ze wzrostem prędkości. Prowadzenie samochodu z umiarkowaną prędkością pozwala oszczędzać paliwo

Ograniczyć czas na biegu jałowym

W pojazdach wyposażonych w system Start-Stop czas na biegu jałowym jest automatycznie ograniczony. W pojazdach wyposażonych w system Start-Stop warto wyłączyć silnik, na przykład na skrzyżowaniach i światłach sygnalizacji drogowej, jeżeli pozostają czerwone przez dłuższy czas Po osiągnięciu przez silnik temperatury eksploatacji, i w zależności od pojemności cylindrów, wyłączenie na minimum 5 sekund już oszczędza więcej paliwa, niż jest potrzebne na ponowne uruchomienie.

Silnikowi na jałowych obrotach rozgrzanie zabiera dużo czasu. Zużycie mechaniczne i emisja zanieczyszczeń są wyjątkowo wysokie podczas tej początkowej fazy rozgrzewania Dlatego najlepiej odjechać natychmiast po uruchomieniu silnika. Unikać pracy silnika na wysokich prędkościach.

Regularne serwisowanie

Regularne serwisowanie pomaga oszczędzić paliwo nawet przed uruchomieniem silnika. Dobrze serwisowany silnik daje korzyści w postaci poprawy wydajności paliwa oraz maksymalnej niezawodności i wyższej wartości odsprzedaży. Wadliwie serwisowany silnik może zużywać do 10% paliwa więcej niż to konieczne.

Unikać krótkich przejazdów

Zarówno silnik, jak i katalizator muszą osiągnąć swoją optymalną temperaturę eksploatacyjną aby zminimalizować zużycie paliwa i emisję spalin Zimny silnik zużywa nieproporcjonalnie większą ilość paliwa. Silnik osiąga temperaturę roboczą po przejechaniu około czterech kilometrów (2,5 mili), wówczas zużycie paliwa wraca do normalnego poziomu.

Sprawdzić ciśnienie w oponach

Zawsze sprawdzić, czy opony są napompowane do właściwego ciśnienia  strona 286 dla oszczędności paliwa. Jeżeli ciśnienie jest poniżej pół bara, zużycie paliwa może wzrosnąć o 5% W powodu większego oporu przy toczeniu, ciśnienie poniżej przepisanego także zwiększa zużycie opon i pogarsza obsługę.

Nie stosować opon zimowych przez cały rok, ponieważ zwiększają zużycie paliwa o około 10%.

Unikać przewożenia niepotrzebnych rzeczy w bagażniku.

Ponieważ każdy kilogram dodatkowego ładunku zwiększa zużycie paliwa, zaleca się zawsze sprawdzenie czy w bagażniku nie przewozi się niepotrzebnych ładunków.

Ponieważ bagażnik na dachu zwiększa opór aerodynamiczny samochodu, należy go zdemontować, kiedy nie jest potrzebny.

Oszczędzi to przy prędkości 100-120 km/h około 12% paliwa.

Oszczędzać energię elektryczną

Silnik napędza alternator, wytwarzając w ten sposób energię elektryczną. Dlatego każde zwiększenie zużycia energii elektrycznej zwiększa także zużycie paliwa! Z tego powodu należy wyłączyć niepotrzebne odbiorniki energii elektrycznej. Urządzenia elektryczne zużywające dużo energii elektrycznej obejmuje dmuchawę przy ustawieniach silnego nawiewu, ogrzewanie tylnej szyby i podgrzewanie siedzenia*.

Jazda po zalanej drodze

Aby uniknąć uszkodzenia samochodu przy przejeżdżaniu przez wodę, na przykład jadąc zalanym odcinkiem drogi, należy przestrzegać nast ...

Systemy wspomagające kierowcę

...

Zobacz tez:

Widoczność
Osłony przeciwsłoneczne Rys. 141 Osłona przeciwsłoneczna Możliwości regulacji osłon przeciwsłonecznych kierowcy i pasażera: Opuścić osłonę przeciwsłoneczną na przednią szybę Osłonę możn ...

Pokrycia z tkaniny i elementy wykończenia
Pokrycia tekstylne (np siedzenia, wykończenie drzwi) powinny być systematycznie czyszczone odkurzaczem. Pozwala to usunąć brud z powierzchni, który w przeciwnym przypadku może zostać wtarty w materiał w czasie użytkowania. Nie używać odk ...

Zarejestrowanie nowej pozycji
Za pomocą przycisków "<SELECT", "TUNE>" i przycisku "SETUP/ ENTER" wybrać "Add contacts". Przeniesienie wszystkich kontaktów z telefonu komórkowego Za pomocą przycisków "<SELECT", "TUNE>" i przycisku "SETUP/ ENTER" wybrać "Overwrit ...

Categorie