Seat Leon: Układ stabilizacji toru jazdy (ESC)

Seat Leon –> Działanie –> Systemy wspomagające kierowcę –> Układy hamulcowe i stabilizacji –> Układ stabilizacji toru jazdy (ESC)

ESC pomaga zwiększyć bezpieczeństwo.

Zmniejsza ryzyko poślizgu i poprawia stabilność i przyczepność samochodu do drogi . ESC wykrywa sytuacje krytyczne takie jak podsterowność, nadsterowność i buksowanie napędzanych kół. Układ stabilizuje pojazd za pomocą wyhamowywania poszczególnych kół i zredukowania momentu obrotowego silnika. Zadziałanie układu ESC sygnalizowane jest przez miganie lampki ostrzegawczej na desce rozdzielczej.
ESC obejmuje układ przeciwpoślizgowy hamulców (ABS), układ wspomagania hamowania, układ kontroli trakcji (ASR), elektroniczna blokadę mechanizmu różnicowego (EDL), elektroniczne samoblokowanie*.

selektywną kontrolę momentu obrotowego i kontrolę znoszenia ciągniętej przyczepy ESC pomaga także stabilizować pojazd poprzez zmianę momentu obrotowego.

Układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania ( ABS )

ABS zapobiega blokowaniu hamowanych kół aż do całkowitego zatrzymania samochodu Pojazdem można nadal kierować nawet przy dociśniętym pedale hamulca.

Trzymać stopę na hamulcu i nie pompować.

Podczas działania ABS odczuwalne są pulsacje hamulca.

Układ wspomagania hamowania

Układ wspomagania hamowania może skrócić wymaganą drogę hamowania. Siła hamowania zwiększa się automatycznie poprzez szybkie wciśnięcie pedału hamulca w sytuacji awaryjnej Pedał hamulca musi być wciśnięty dopóki nie minie niebezpieczeństwo.

Układu kontroli trakcji ( ASR )

W razie buksowania kół, układ kontroli trakcji zmniejsza moment obrotowy silnika dopasowując go do realnej przyczepności.

Pomaga to ponownie wprowadzić pojazd w ruch, lub przyspieszyć czy podjechać w górę

Elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego (EDL)

W momencie . gdy układ stwierdzi buksowanie koła, wyhamowuje je i przenosi napęd na inne napędzane koło. Funkqa ta jest aktywna do prędkości około 100 km/h.

Aby uchronić tarczę hamulcową hamowanego koła przez przegrzaniem, EDL jest odcinany automatycznie po wykryciu nadmiernego obciążenia. Pojazdem nadal można kierować. Gdy hamulec się ochłodzi EDL jest załączany automatycznie na nowo.

Ograniczenie znoszenia ciągniętej przy - czepy *

W przypadku ciągnięcia przyczepy, system kontroluje następujące zjawiska: Przyczepy ciągnięte przez pojazd wykazują tendencję do znoszenia. Kiedy znoszenie przyczepy jest odczuwalne przez pojazd i wykryte przez ESC. system automatycznie hamuje pojazd ciągnący przyczepę w ramach swoich ograniczeń, i minimalizuje znoszenie Ograniczenie znoszenia ciągniętej przyczepy nie jest dostępne we wszystkich krajach.

Elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego (XDS)

Przy pokonywaniu zakrętu, mechanizmu różnicowy pozwala, aby zewnętrzne koło obracało się z większą prędkością niż koło wewnętrzne W ten sposób koło obracające się szybciej (koło zewnętrzne) ma mniejszy moment obrotowy niż koło wewnętrzne.

Oznacza to, że w niektórych sytuacjach moment obrotowy przekazany na koło wewnętrzne jest zbyt wysoki, co powoduje uślizg kół Z drugiej strony koto zewnętrzne ma mniejszy moment obrotowy niż może przekazać. Prowadzi to do ogólnej utraty przyczepności bocznej na przedniej osi. co powoduje podsterowność lub "wydłużenie" promienia skrętu.

System XDS może v/ykryć i skorygować ten efekt za pomocą czujników/ i sygnałów z układu ESC.

Przy wykorzystaniu elektronicznego systemu stabilizacji jazdy (ESC) system XDS zahamuje koło wewnętrzne i wyrówna nadmierny moment obrotowy danego koła. Oznacza to. że tor jazdy będzie bardziej zbliżony do toru zakładanego przez kierowcę.

System XDS działa razem z systemem ESC i jest zawsze aktywny, nawet po odłączeniu układu kontroli trakcji ASR oraz nawet gdy ESC jest w Profilu Sport lub został wyłączony,

Hamulec antykolizyjny

Podczas wypadku hamulec antykolizyjny może pomóc kierowcy uniknąć ryzyka poślizgu, który mógłby doprowadzić do dalszych kolizji.

Hamulec antykolizyjny działa podczas wypadków z przodu, boku lub tyłu samochodu, kiedy układ sterujący dla poduszek powietrznych rejestruje poziom aktywacji, a wypadek nastąpił przy prędkości ponad 10 km/h. ESC automatycznie hamuje pojazd. o ile w wypadku nie uległ uszkodzeniu hamulcowy układ hydrauliczny lub sieć pokładowa.

Podczas wypadku następujące czynności determinują zachowanie automatycznego hamowania :

UWAGA

Informacja

Układy hamulcowe i stabilizacji

...

Włączanie /wyłączanie ESC i ASR

Rys. 190 Konsola środkowa: Przycisk włączania/ wyłączania ESC i ASR ESC włącza się automatycznie w momencie rozruchu silnika i dzia ...

Zobacz tez:

Tryb inercyjny
Tryb inercyjny umożliwia wykorzystanie energii kinetycznej do przejechania pewnych odcinków drogi bez używania przyspieszenia. Pomaga to oszczędzić paliwo. Używać trybu inercyjnego do "swobodnego toczenia się samochodu" na przykład przy d ...

Komunikaty dla kierowcy na wyświetlaczu tablicy rozdzielczej
Wyłączony system Start-Stop. Uruchomić silnik ręcznie Komunikat dla kierowcy jest wyświetlany, kiedy pewne warunki podczas fazy zatrzymywania i systemu Start-Stop nie są spełnione. nie można ponownie uruchomić silnika. Silnik należy uruchom ...

Kiedy lampka ostrzegawcza/sygnał dźwiękowy są aktywne
System informuje o nieprawidłowości poprzez uaktywnienie sygnału dźwiękowego i lampki sygnalizacyjnej Lampka/Sygnał dźwiękowy Jak sprawdzić Lampka sygnalizacyjna miga, kiedy włącznik czujników parkowania ...

Categorie