Toyota Auris: Wskazówki

Toyota Auris –> Jazda –> Przed rozpoczęciem jazdy –> Holowanie przyczepy –> Wskazówki

Samochód z przyczepą prowadzi się nieco inaczej niż samochód bez przyczepy. Holując przyczepę, aby uniknąć wypadku, śmierci lub powa żnych obrażeń ciała, należy pamiętać o następujących zasadach:

Sprawdzanie połączeń elektrycznych świateł przyczepy

Przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić wszystkie połączenia pojazdu z przyczepą oraz działanie świateł. Po przejechaniu krótkiego dystansu należy to powtórzyć.

Przećwiczenie jazdy z przyczepą

Zwiększony odstęp od poprzedzającego pojazdu

Prowadząc samochód z przyczepą, należy na każde 10 km/h prędkości jazdy zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu przynajmniej o długość zespołu samochodu z przyczepą. Unikać gwałtownego hamowania, które może spowodować poślizg i utratę panowania nad pojazdem. Szczególnie dotyczy to mokrej lub śliskiej nawierzchni.

Gwałtowne przyspieszanie, skręcanie, pokonywanie zakrętów

Przy zbyt ciasnym skręcie przyczepa może uderzyć w samochód.

Przed zakrętem należy stopniowo zwolnić, unikając nagłego hamowania.

Zakręty pokonywać ostrożnie i z niewielką prędkością.

Uwagi dotyczące skręcania

Przy skręcaniu koła przyczepy podążają po łuku położonym bliżej środka krzywizny niż koła samochodu. W celu skompensowania tego należy jechać po łuku o większym niż normalnie promieniu.

Ważne informacje dotyczące stabilności

Boczny wiatr i wyboista nawierzchnia powodują kołysanie przyczepy, co znacznie utrudnia prowadzenie samochodu. Od czasu do czasu dobrze jest skontrolować w lusterku wstecznym sytuację z tyłu pojazdu, aby móc zawczasu przygotować się na wyprzedzanie przez du- że autobusy lub samochody ciężarowe, który to manewr również może wywołać kołysanie przyczepy i samochodu. W przypadku rozkołysania przyczepy należy mocno trzymać kierownicę i natychmiast zacząć stopniowo redukować prędkość. Podczas hamowania utrzymywać prostoliniowy tor jazdy.

Wyprzedzanie innych pojazdów

Należy pamiętać o długości holowanej przyczepy. Przed zmianą pasa ruchu konieczne jest upewnienie się, czy odstępy pomiędzy pojazdami są wystarczająco duże.

Skrzynia biegów

W celu zachowania skuteczności hamowania silnikiem i utrzymania wydajności systemu ładowania, nie należy dśwignią skrzyni biegów wybierać położenia D. Należy wybrać 4. bieg lub niższy w położeniu M.

Wersje z mechaniczną skrzynią biegów

W celu zachowania skuteczności hamowania silnikiem i utrzymania wydajności systemu ładowania, nie należy używać biegu 6.

Gdy silnik ulega przegrzaniu

Podczas długotrwałej jazdy w górę długiego lub stromego wzniesienia, przy temperaturze otoczenia przekraczającej 30C, silnik samochodu holującego przyczepę może ulegać przegrzaniu. Gdy lampka ostrzegawcza wysokiej temperatury płynu w układzie chłodzenia silnika zacznie sygnalizować przegrzewanie, należy natychmiast wyłączyć klimatyzację, zjechać na pobocze i zatrzymać się w bezpiecznym miejscu.

Parkowanie

Na czas postoju pod koła samochodu i przyczepy należy zawsze podkładać kliny blokujące. Uruchomić z pełną siłą hamulec postojowy i przestawić dśwignię skrzyni biegów w położenie P (wersje z przekładnią bezstopniową) lub biegu 1. lub wstecznego R (wersje z mechaniczną skrzynią biegów).


Należy przestrzegać wszystkich podanych w tym rozdziale wskazówek i zaleceń.

Nieprzestrzeganie ich stwarza ryzyko spowodowania wypadku, w wyniku którego może dojść do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.

Wskazówki dotyczące holowania przyczepy

Podczas holowania nie dopuszczać do przekroczenia wartości obciążenia.

Prędkość jazdy z przyczepą

Przestrzegać ograniczeń prędkości obowiązujących samochody holujące przyczepę.

Przed zjazdem ze stromego lub długiego wzniesienia

Zmniejszyć prędkość i zredukować bieg. Nie redukować biegu zbyt gwał- townie.

Używanie hamulców

Nie naciskać zbyt długo lub zbyt często pedału hamulca zasadniczego.

Może to doprowadzić do przegrzania hamulców i zmniejszenia ich skuteczności.

Unikanie kolizji lub zranienia


Nie podłączać bezpośrednio świateł przyczepy do instalacji elektrycznej samochodu

Bezpośrednie podłączenie świateł przyczepy do instalacji elektrycznej samochodu może spowodować uszkodzenie układu elektrycznego samochodu lub awarię.

Wymiary montażowe haka holowniczego/wspornika oraz kuli zaczepu

461 mm 461 mm 838 mm 374 mm 308 mm 371 mm 35 mm Opony Podczas holowania należy zwiększyć ciśnienie w oponach o 20,0 kPa (0,2 ...

Prowadzenie samochodu

...

Zobacz tez:

Gdy nie można otworzyć pokrywy bagażnika
Gdy akumulator samochodu wyładuje się lub nastąpi uszkodzenie instalacji elektrycznej i pokrywa bagażnika nie odblokuje się, wykonaj następujące czynności, aby ją odblokować: (Hatchback)  Wyjmij zaślepkę znajdującą si ...

Patrząc na wyświetlacz
Linie prowadzące, które wskazują szerokość samochodu (żółte), wyświetlane są na ekranie jako punkt odniesienia dla przybliżonej szerokości samochodu względem szerokości miejsca parkingowego, do którego zamierzasz wjech ...

Korzystanie z zestawu do naprawy opony
Zjedź samochodem w bezpieczne miejsce po prawej stronie drogi i zaparkuj nim na równej i twardej powierzchni, w miejscu niezakłócającym ruchu drogowego.  Ustaw dźwignię zmiany biegów na 1 lub biegu wstecznym (R) w przypadku manualnej ...

Categorie